Зміщення до позитивного результату в літературі

Виникає тоді, коли у публікаціях умисно опускається або зменшується значення протиріч або необгрунтованих результатів.


Попередня інформація

Упередженість медичних публікацій зі зміщенням до “позитивного” результату стосується ситуації, коли існує засилля домінуючих теорій, що певним чином перешкоджає публікації теорій, що їм суперечать. Механізм того, як це відбувається достеменно невідомий, хоча, можна припустити, що це відбувається або підсвідомо, або свідомо тими, хто має особисті переваги у підтримці домінуючої в певний час теорії.

Приклад


Sackett DL. Bias in Analytical Research


Девід Сакетт має на увазі редакційні статті, у яких може бути сконцентровані упереджені матеріали зі зміщенням до “позитивних” результатів у зв'язку із засиллям певних думок.

У прикладі NEJM, протягом майже 50 років з моменту відкриття інсулінотерапії, прихильники "жорсткого", "суворого" або "хімічного" контролю посилались на ретроспективні докази зниження або затримки нефропатії та ретинопатії разом з нормалізацією рівня глюкози. Опоненти ж вказали на ускладнення у багатьох із таких пацієнтів. (Cahill 1976, https://cebm.be/d5400)


Вплив

Зважаючи на доступну нам інформацію, дослідження, які б офіційно вивчали вплив зміщення, відсутні. Ми вважаємо, що суб'єктивна сутність зміщень буде перешкодою для проведення чисельного аналізу. Однак, окремі статті можуть надати вагомі висновки для політики та практики досліджень.


Запобіжні заходи

Для запобігання виникнення зміщень слід застосовувати механізми, що підтримують подання матеріалів до публікації від усього авторського кола, практику чесного проходження редагування експертною оцінкою та протидію кумівству, а також уникнення конфліктів.


Література

Sackett DL. Bias in analytic research. J Chron Dis 1979; 32: 51-63

Cahill GF Jr, Etzwiler LD, Freinkel N. Editorial: “Control” and diabetes. N Engl J Med. 1976 Apr 29;294(18):1004-5. No abstract available.Переклад - Богдана Багацька

Джерело - Catalogue of Bias Collaboration. Spencer EA, Heneghan C. All’s well literature bias. In: Catalogue Of Biases 2018: https://catalogofbias.org/biases/alls-well-literature-bias/