Вибір джерел


Щоб знайти відповіді на запитання, згідно з науково обгрунтованою медичною практикою, клініцисти повинні використовувати наукову літературу. Фахівці мають доступ до буквально мільйонів опублікованих звітів, статей журналів, наукового листування та досліджень. Тож вибір найкращого ресурсу для пошуку має велике значення. Великі бази даних, як-от PubMed та MEDLINE, нададуть вам доступ до першоджерел. Вторинні ресурси, такі як ACP Journal Club, Essential Evidence, FPIN Clinical Inquiries, and Clinical Evidence, пропонують фахівцям оцінку оригінальних досліджень. Cochrane Library забезпечує доступ до систематичних оглядів, які допомагають узагальнити результати ряду досліджень. Їх також називають схваленими ресурсами доказової медицини.

Щоб швидко знайти відповідь на запитання, спочатку можна звернутися до джерел із вже проаналізованими дослідженнями, наприклад ACP Journal Club, головна мета якого відібрати серед медико-біологічної літератури статті, в яких висвітлені оригінальні дослідження та систематичні огляди, які потребують негайної уваги лікарів, що прагнуть йти в ногу з важливими досягненнями внутрішньої медицини. Ці статті узагальнені у вигляді доцільно та обгрунтовано підібраних уривків з коментарями від клінічних експертів. Дослідження, що входять до цієї невеликої бази даних, є актуальними, інформаційно наповненими та подаються з оцінкою методології дослідження.

Пошук за запитом “діабет” та “баріатрична хірургія” запропонував такі посилання: Баріатрична хірургія VS звичайна медикаментозна терапія проти діабету 2 типу. Mingrone G, Panunzi S, De Gaetano A та ін. - N Engl J Med. 2012; 366: 1577-85. Це дослідження виявило, що для пацієнтів з високим ступенем ожиріння та діабетом 2 типу, баріатрична хірургія більш результативна у зниженні рівня HbA1c, глюкози та ІМТ, ніж медикаментозна терапія.

Якщо у вас немає доступу до ACP Journal Club або інших ресурсів доказової медицини, ви можете здійснити пошук у базі PubMed або MEDLINE. Це величезні бази даних, що містить понад 22 мільйони посилань. Для роботи у цих базах вам потрібно сформулювати чітке запитання та визначитися зі стратегією пошуку.


Ресурси доказової медицини

Dynamed (https://cebm.be/210be)

Dynamed - це довідковий ресурс, наданий безпосередньо місцями надання медичної допомоги, призначений для поширення актуальної та доказової інформації для ухвалення клінічних рішень фахівцями.

Essential Evidence (https://cebm.be/4b238)

Essential Evidence - це повний довідник, який має науково обгрунтовані дані для клінічних питань, що стосуються симптомів, захворювань та лікування.

FPIN Clinical Inquiries (https://cebm.be/c2318)

FPIN Clinical Inquiries містить відповіді на клінічні питання, надаючи структурований пошук, критичну оцінку, медичну точку зору та сувору експертну оцінку. FPIN Clinical Inquiries мають доказові матеріали для закладів надання медичної допомоги.

UpToDate (https://cebm.be/693d2)

UpToDate - це науково-обґрунтований рецензований інформаційний ресурс, доступний онлайн в мережі Інтернет з комп'ютера, ноутбука, мобільних та інших пристроїв.


Бази даних статей

PubMed (MEDLINE) (https://cebm.be/pubmed)

PubMed містить понад 22 мільйони цитат з медико-біологічних статей з журналів MEDLINE та журналів, що спеціалізуються на науках про життя. Доступ до назв та уривків безкоштовний. Цитати можуть містити посилання на повні статті з PubMed Central або веб-сайтів видавців.

Cochrane Library (https://cebm.be/cochrane-lib)

The Cochrane Library містить високоякісні, незалежні доказові матеріали, які повідомляють про ухвалені рішення в галузі охорони здоров'я. Ресурс публікує надійні докази систематичних оглядів від Кокрейнівської бібліотеки та реєстр опублікованих клінічних випробувань. Методика, що використовується для створення оглядів, отримали статус “золотого стандарту” у розробці систематичних оглядів.


Електронні книги та бібліотеки

Access Medicine (https://cebm.be/cb3af)

Численні електронні книги, доступні для підписників.


Метапошукові системи

TRIP (Turning Research into Practice) (https://cebm.be/trip)

База даних TRIP шукає науково-обґрунтовану інформацію на багатьох веб-сайтах. Щоб надавати фахівцям високоякісні клінічні дані для їхньої медичної практики, база охоплює головні медичні журнали, систематичні огляди Cochrane, клінічні рекомендації, а також інші актуальні веб-сайти.Переклад - Богдана Багацька. Оригінальний курс: https://cebm.be/dukeuni


Розглянуто та відредаговано у грудні 2014
Цей курс розроблений колективом Медичного центру університету Дюка (Дарем, Північна Кароліна) та Науково-медичною бібліотекою Університету Північної Кароліни в Чапел-Гілл